Kokie yra vandens šildytuvų skirtumai?

Vandens šildytuvas yra tas prietaisas, prie kurio pripratę esame kone visi. Tai – naudingas ir svarbus įrenginys, kuris daro naudingą darbą tam, kad jaustume komfortą savo namuose. Jeigu svarstote apie boilerio įsigijimą savo namams ar patalpoms, turėtumėte žinoti, kad jie būna įvairių formų ir dydžių, tačiau visi naudojami tam pačiam tikslui - pašildyti vandenį maistui gaminti, plovimui ir prausimuisi ar kitoms buities reikmėms. 

Nors pačių šildytuvų paskirtis ta pati, yra kelios skirtingos tų įrenginių rūšys. Iš jų, kiekviena turi savų privalumų ir trūkumų. Šiame straipsnyje palyginsime labiausiai paplitusius vandens šildytuvų tipus, kad galėtumėte išsirinkti geriausią savo namams.

Pirmiausia - momentiniai, elektriniai ir kombinuoti vandens šildytuvai

Pirmiausia turime aptarti tris pagrindinius vandens šildytuvų tipus, pagal energijos šaltinį ir veikimo principą. 

Momentiniai vandens šildytuvai

Momentiniai vandens šildytuvai, kaip ir sako pavadinimas, vandenį šildo tik tuo momentu, kai atsiranda karšto vandens suvartojimas. Momentiniai vandens šildytuvai yra efektyvesni iš energetinės pusės nei klasikiniai elektriniai boileriai, nes neeikvoja energijos šilumos palaikymui boilerio talpoje. Be to momentiniai vandens šildytuvai yra labai kompaktiški. Atrodytų, taip būtų idealus techninis sprendimas daugumoje atvejų. Tačiau momentiniai šildytuvai turi svarbų apribojimą montavimui ir nėra visada tinkamas pasirinkimas.

Esmė yra ta, kad biuro kriauklei tinkamas momentinis vandens šildytuvas yra 3.0kW galios, virtuvės plautuvei rekomenduojamas galingumas yra 5.5-6.0kW, o dušui reikėtų naudoti ne mažiau nei 9.0kW galingumo vandens šildytuvą. Dėl šitos priežasties prieš pasirenkant momentinį vandens šildytuvą Jūsų karšto vandens sistemai būtina įsitikinti, kad elektros įvadas yra pakankamai galingas yra galės užtikrinti pakankamą el. Srovę ne tik vandens šildymui, bet rezervą visiems kitiems namo/buto poreikiams.

Elektriniai šildytuvai

Štai jau elektra varomiems vandens šildytuvams nereikia specialios ventiliacijos. Juos taip pat lengviau prižiūrėti, nes daugiau darbų galite atlikti patys. Tai – sertifikuotų žinių nebūtinai reikalaujantys darbai.

Pagrindinis elektrinių vandens šildytuvų trūkumas yra tas, kad jų eksploatacija paprastai būna brangesnė nei dujinių vandens šildytuvų. Tačiau elektrinis elementas įkaista greičiau, todėl galite greitai pašildyti mažesnius kiekius vandens. Itin didelio tūrio elektrinis šildytuvas naudos daug energijos ir nebūtinai pasižymės labai aukštu efektyvumu.

Kombinuoti šildytuvai

Kombinuotieji vandens šildytuvai veikia kartu naudodami ir elektros energiją, ir dujas. Šie prietaisai turi dujinį degiklį, kuris šildo vandenį, tačiau jie taip pat turi elektrinį elementą kaip atsarginį galios šaltinį arba alternatyvų, lygiavertį galios šaltinį. 

Tai reiškia, kad jei, pavyzdžiui, šiuo metu nenaudojate dujų (pvz., vasarą, kai ir taip šilta, o dujomis nebesišildote), su elektrinio šildymo pagalba vis tiek galėsite gauti karšto vandens pagal poreikį. 

Horizontalūs ir vertikalūs vandens šildytuvai

Dar vienas vandens šildytuvų tarpusavio skirtumų požymis - jų forma/montavimo tipas. Pagal tai juos galime suskirstyti į dvi kategorijas: horizontalius ir vertikalius.

Horizontalus ar vertikalus boileris

Horizontalūs vandens šildytuvai

Horizontalūs vandens šildytuvai yra montuojami horizontaliai. Labiausiai paplitęs gyvenamųjų namų horizontalaus vandens šildytuvo formos tipas yra cilindras, kuris guli ant šono. Rinkoje yra ir tokių modelių, kurie atrodo kaip stačiakampė dėžė. Horizontalių vandens šildytuvų privalumas yra tas, kad jie yra pigesni už vertikalius ir dažnai turi didesnę talpą. 

Tačiau pagrindinis trūkumas yra tas, kad jiems įrengti reikia daugiau erdvės patalpoje. Tai gali tapti problema, jei namuose neturite daug laisvos vietos arba jei norite sutaupyti kuo daugiau vietos. Horizontalius boilerius įprastai rekomenduojama rinktis, jei neina įrengti vertikalaus arba reikia itin didelės talpos. Dėl to, kad šiltas ir karštas vanduo čia labai maišosi, jo įšildymui reikia daugiau energijos.

Vertikalūs vandens šildytuvai

Vertikalūs vandens šildytuvai, žinoma, yra tie, kurie yra montuojami vertikalioje padėtyje. Pagrindinis vertikalaus vandens šildytuvo privalumas yra jo išmanus ir ergonomiškas dizainas, padedantis sutaupyti nemažai grindų ploto, užimant tik nemažai vertikalios erdvės. 

Šie prietaisai itin dažnai naudojami mažuose butuose ar kitose vietose, kur svarbus kiekvienas kvadratinis metras ant grindų. Šildymas su jais taip pat yra efektyvus, kadangi karštas vanduo gerai atskiriamas nuo šalto ir procesas vyksta efektyviau.

Pagrindinis jų trūkumas yra tas, kad jie dažnai būna mažesnės talpos, o tai gali būti šiokia tokia kliūtis daugiavaikėms šeimoms arba didesniems pastatams.