Kokį vandens šildytuvą rinktis?

Savo namams ar patalpoms galite rinktis iš labai gausaus vandens šildytuvų asortimento. Tačiau platus pasirinkimas gali ir pakišti koją, kadangi nėra taip lengva išsirinkti ir rasti optimaliausią variantą. Visgi, vadovaudamiesi tam tikrais patarimais ir žinodami, ko ieškoti ir į kokias savybes labiausiai kreipti dėmesį, jūs galite lengviau nustatyti, kokį vandens šildytuvą rinktis apsimoka labiausiai. 

Apžvelkime, kaip kiekvienas pirkėjas gali išsirinkti geriausią vandens šildytuvą.

Visų pirma – šildymo sistemos tipas

Labai didelę įtaką tam, kokį vandens šildytuvą pasirinkti, turi jūsų namų šildymo infrastruktūra ir esami sprendimai. Rinktis galima dujinį, elektrinį, šildytuvą. Taip pat rasite ir vienokių ar kitokių rūšių greitaeigius šildytuvus. Greitaeigiai arba momentiniai boileriai išsiskiria tuo, kad juose vanduo labai sparčiai pašildomas ir paruošiamas.

Populiarieji granuliniai bei dujiniai katilai dažnai derinami kartu su būtent greitaeigiais boileriais. Kadangi tokie katilai yra labai inertiški ir turi galingą šilumokaitį, greitaeigis boileris tikrai puikiai tinka. Mažoje erdvėje, kur trūksta vietos galima rinktis momentinį šildytuvą. Jis tinka ir sodyboje ar namuose, kur būnate retai arba naudojate tik ribotą kiekį vandens. Šio tipo boileriai yra kompaktiški ir šildo vandenį tik paleidus srovę. Vartotojai ir ekspertai išskiria, kad jie tinka epizodiniam naudojimui, nors gali tikti ir nuolatiniam. Su jais nepatirsite šilumos nuostolių, kurie pastebimi su įprastų tipų įranga ir jų talpomis.

Elektrinis šildytuvas dažnai suteikia didžiausią komfortą. Jis, dėl to, kad veikia šildydamas elektra, gana greitai gali pašildyti didelius kiekius vandens. Visgi, šildymas elektra yra ganėtinai brangus, kadangi tenas naudoja daug energijos. Jeigu perkate itin didelės talpos boilerį, gali būti, kad finansiškai labiau apsimokės dujinė arba kombinuota sistema. Visgi jis puikiai tinka 1-3 asmenų namų ūkiams, nedideliems butams.

Vien tik dujomis varomas boileris gali veikti ir vandenį šildyti ganėtinai ekonomiškai. Tačiau šildymas dujomis reikalauja dujotiekio valdymo, be to, vanduo nepašyla taip greitai ir didžiausią naudą teikia tik su didelio tūrio talpomis. Kombinuoti boileriai suderina abiejų sistemų privalumus. Su jais galite šildyti ir elektra, ir dujomis. Didžiąja dauguma atvejų toks sprendimas apsimokės labiausiai. Kitais atvejais verta rinktis būtent jūsų poreikiams pritaikytą alternatyvą.

Vertikalūs arba horizontalūs boileriai

Pagal montavimo tipą yra išskiriami du pagrindiniai boilerių tipai: horizontalūs arba vertikalūs.

Horizontalūs boileriai

Paprastai horizontalią vandens šildytuvo talpą montuoti renkamasi tik tada, kai nėra normalių sąlygų vertikalaus mazgo montavimui. Jeigu patalpa yra labai žema arba trūksta vietos būtent vertinant aukštį, gali tekti taupyti vertikalios erdvės resursus ir montuoti horizontalų boilerį.

Nors veikimo principai yra visiškai tie patys, fizikiniai dėsniai lemia, kad horizontalus boileris nėra toks energiškai efektyvus. Horizontaliame boileryje labai intensyviai maišosi vėsus ir karštas vanduo, todėl viso tūrio pašildymui reikia daugiau energijos.

Pagrindinis horizontalaus įrenginio privalumas yra ir tai, kad jie gali būti itin didelės talpos, todėl tinka patalpoms, kuriose būna daug žmonių ar reikia daug vandens. Be to, dėl mažesnių apkrovų horizontalus agregatas gali tarnauti net ilgiau.

Vertikalūs boileriai

Tai yra gerokai dažniau sutinkamas boilerių tipas. Dėl to, kad talpa yra vertikali, čia gana gerai atskiriamas karštas ir šaltas vanduo. Toks ergonomiškas inžinerinis planavimas leidžia naudoti mažiau energijos norint pašildyti net ir daug vandens. Dėl to, lyginant su horizontaliu, vertikalus boileris šildo efektyviau. 

Daugumos vertikalių modelių ir kainos yra mažesnės, o ir dydžiai dažniau būna pritaikyti mažesniam namų ūkiui ar nedidelei šeimai. Iš kitos pusės, vertikalus mazgas patiria didesnes apkrovas, todėl labai ilgalaikėje perspektyvoje gali būti ne toks ilgaamžis, kaip horizontalus.

Viską apibendrinant, horizontalų boilerį apsimoka rinktis tik tuomet, jeigu neina sumontuoti vertikalaus arba ieškote itin didelės talpos šildytuvo.

Boilerio temperatūros nustatymas

Kiti, aktualūs faktoriai renkantis boilerį

Peržvelkime dar keletą faktorių, kurie gali būti aktualūs renkantis boilerį.

Visų pirma, prie jo turėtų būti nesunku prieiti, kad pavyktų šį bei tą pareguliuoti, įrenginį aptarnauti. Apgalvokite apie montavimo vietą. Patalpa, kurioje jis montuojamas, geriau, kad nekentėtų nuo drėgmės ar labai didelių temperatūrinių svyravimų. Tam tinka sandėliukas namuose, gali tikti gerai apšiltintas rūsys ar net vonios kambarys. 

Jeigu montuojate labai nedidelės talpos vandens šildytuvą, jį taip pat galima montuoti ir virš plautuvės arba po. Nedidelės talpos įrenginys puikiai pasislėps po spintele arba patogiai įsitaisys visai arti čiaupo. Tai patogu, kuomet turite sodo namelį arba komercines patalpas.

Sodyboje, jeigu lankotės dažnai, apsimoka kombinuoti boileriai. Pakaitomis galite keisti šildymo metodą (aišku, jeigu yra dujotiekis), tačiau veltui nešvaistysite energijos ir galėsite maksimaliai greitai paruošti karšto vandens.